Menu:

Hledat

Renovace bočních oltářů

RENOVACE BOČNÍCH OLTÁŘŮ

PANNY MARIE A SV. JOSEFA

Renovace oltářů byla započata v srpnu roku 2012 a ukončena by měla být koncem června roku 2013

NÁZEV PROJEKTU: „ZÁCHRANA DĚDICTVÍ OTCŮ“

PROJEKT JE REALIZOVÁN ZA VÝRAZNÉ PODPORY „NADACE OKD“

NADAČNÍ PŘÍSPĚVEK JE POSKYTOVÁN Z GRANTOVÉHO PROGRAMU „PRO BUDOUCNOST“

Realizaci projektu provádí

provádí firma RENOWOOD – p.Václav Vičar (www.renowood.cz).

Farní kostel sv. Václava v Lubině

Stav díla před restaurováním - průzkum

Neorománský mobiliář ve farním kostele sv. Václava byl vyroben firmou Adolf Vogl Kirchliche Kunstanstalt v Innsbrucku v roce 1900.

Oltáře tvoří obětní stůl s menzou, svatostánek s retábulem, tympanony a baldachýn. Vše je bohatě zdobeno dekorativními řezbami. Oltáře jsou vybaveny sochami světců svatého Václava, svatých Cyrila a Metoděje, třemi anděly a sochou Krista na dvířkách svatostánku, sochou Panny Marie a svatého Josefa a sousoším Křtu Páně.

Křížová cesta je vystavěna v antikizujícím tvarosloví, na podstavě dvojice polosloupů s korintskými hlavicemi nese tympanon zdobený drobnými volutami, na jehož vrcholu je posazen kříž. Povrchová úprava je provedena polychromií, voskovou či klihovou temperou a zlacením.

Renovace

Restauratorké práce v roce 2012/2013 však proběhnou, zatím jen na bočních oltářích Panny Marie a svatého Josefa.

Architektura

Z oltářů budou demontovány všechny dřevořezby, plastiky a odnímatelné části. Architektura oltářů bude asanována a petrifikována proti dřevokaznému hmyzu. Silně poškozené části budou podle potřeby vyměněny za nové. Barevný povrch bude očištěn od vrstev prachových depozitů, retuší a laků. Spojí se a doplní chybějící dřevěné části (římsy, části desek, dřevořezby atp.), celek se vytmelí na ochrannou lakovou mezivrstvu a vyretušuje. Celek bude na závěr opatřen ochranným nátěrem.

Zlacení

Zlacené dřevořezby budou asanovány a petrifikovány. Zlacení bude zbaveno sekundárních nátěrů bronzem, z povrchu sejmuty vrstvy depozitů a vosků. Dále budou doplněny chybějící dřevěné části v lípovém dřevě. Povrchy budou doplněny křídovými, polimentovými vrstvami a pozlaceny plátkovým zlatem 23, 75ct. v kombinaci lesklého a matného zlacení. Celek bude na závěr sjednocen polimentovou retuší. Vzhledem k silnému poškození zlata, které na mnohých místech zcela chybí nebo je téměř celé setřené, se předpokládá rozsáhlé doplnění novým zlacením původní technologií.

Cíle projektu

Restaurování interiéru kostela přispěje k záchraně neorománské architektury bočních oltářů, které jsou silně napadeny červotočem. Tím se zajistí jejich zachování pro příští generace a umožní prezentaci mobiliáře. Zároveň budou ochráněny i nedávno instalované zánovní varhany od napadení přelétavým červotočem. Je rovněž naší povinností, dle finančních možností, se o svěřený majetek starat a udržovat ho. Navíc kostel je jedinou dominantou Lubiny, jak po stránce architektonické tak také po stránce kulturně duchovní. Rovněž chceme pro všechny návštěvníky kostela připravit důstojné prostředí hodné domu modlitby.

Areál kostela a hřbitova je zároveň vnímán jako tradiční zastávka při cestě z Kopřivnice na nedaleké Hukvaldy pro četné turisty, kteří si upravenost tohoto místa vždy vysoce cenili.

Libor Štefek, 4. února 2013 15:25 (1119)
---